رفتن به مطلب

کمک خواستن

تهمینه

ارسال های توصیه شده

کمک خواستن نه تنها نشانه ضعف نیست بلکه یک مهارته که باید تمرین بشه تا بهتر بشه.

کمکِ درست خواستن آگاهی بالا میخواد. هم آگاهی بر خود (احساساتم، شرایطم، تواناییهام، ظرفیت فعلیم، اهدافم) و هم آگاهی بر محیط (احساسات، توانایی، شرایط، و انگیزه‌های طرفم). آگاهی یکی از مهارتهای کلیدیه.

کمکِ درست خواستن ارتباط کلامی قوی لازم داره. ارتباط کلامی قوی یعنی بتونیم موضوع رو مشخص و خلاصه بیان کنیم. مشخص و خلاصه باشه که طرف دقیق بفهمه ما چی لازم داریم و تصمیم بگیره میتونه کمک کنه یا نه. علاوه بر اون جوری بیان کنیم که طرف بفهمه چرا برای ما مهمه و چرا برای اون مهمه. پیام رو به قامت گفتگو بدوزیم نه اینکه هرچی برای خودمون مهمه بریزیم بیرون. کمکِ درست خواستن با سرزنش دیگران فرق میکنه. گفتگوی شفاف و موجز و موثر یک مهارته. 

کمکِ درست خواستن نیاز به بلوغ احساسی بالا داره.  نیاز به خشوع روحی داره که بتونیم قبول کنیم همه چیز رو نمیدونیم و از پس همه کارها بر نمیاییم. عدم کمالگرایی یک مهارته.

کمکِ درست خواستن عاملانه رفتار کردنه. کمکِ درست خواستن جوهرش اینه که من توی اون قسمت که از دستم برمیامده همه تلاشم رو کرده‌ام. بارِ کاری که خودم منصفانه باید انجام بدم روی دوش بقیه نمیندازم. احساس مسئولیت یک مهارته.  .

در عوض کمکِ درست خواستن باعث میشه به آدمهایی که دوستتون دارند اجازه بدین توی زندگیتون نقش فعال و با ارزشی ایفا کنند و خوشحالتر باشند. کمکِ درست خواستن علاج واقعه قبل از وقوعه و معمولا از بحران جلوگیری میکنه. کمک درست خواستن باعث هم‌افزایی، بهبود کار تیمی و درنتیجه رشد و موفقیت برای همه میشه.

و از همه مهمتر، وقتی درخواستِ کمک میکنیم تلویحا به اطرافیان هم اجازه میدیم که از ما کمک بخوان. 

کمک خواستن رو از خودمون و اطرافیانمون دریغ نکنیم.

من فکر میکنم مشخص باید با بچه‌هامون تمرین کنیم که یاد بگیرن.

انگیزه نوشتن این پست این مکالمه‌ها بوده:
مکالمه با بچه خودم وقتی در درسی مشکل داشت و توی خودش ریخته بود

تازه مادری که علی‌رغم پیشنهادات پدر کمک کافی نمیگرفت

مرد جوانی که از مسائل سر کار نمیگفت چون مرد باید تکیه‌گاه باشه

همکاری که لحظه آخر درخواست کمک میکرد و به این دلیل همه تایملاینهای کاری من دائم به هم میخورد

و همه وقتهایی که خودم اوائل کار کمک نمیخواستم چون فکر میکردم "باید بلد باشم" و بعد گیر میفتادم

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...