رفتن به مطلب

۷ اختراع نیکولا تسلا


Mehrdad_winch

ارسال های توصیه شده

اختراعات نیکولا تسلا

اختراعات تسلا

تسلا پس از جدا شدن از شرکت بزرگ ادیسون و فعالیت عنوان یک دانشمند و مخترع مستقل توانست اختراعات متنوع و گوناگونی را به وجود بیاورد که اگر بخواهیم شما را با هر یک از این اختراعات آشنا کرده و در مورد آن ها توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

موتور القایی

یکی از مهم ترین اختراعات ثبت شده توسط تسلا موتور القایی بود که از جریان برق متناوب استفاده می کرد. در آن دوران جریان الکتریسیته متناوب در حال توسعه بود و تسلا برای گردش موتور خود از جریان چند فازی استفاده کرد. در واقع به منظوره گردش موتور این جریان یک میدان مغناطیسی دوار به وجود آمده و همین مسئله باعث عملکرد موتور القایی می شد.

نکته مهمی که باید بدانید این است که پس از اختراع این موتور القایی بود که بسیاری از شرکت های بزرگ به سراغ تسلا آمدند تا محصول جدید خود را بخرند و در نهایت این محصول به شرکت وستینگهاوس فروخته شد. قراردادی که بین تسلا و این شرکت به امضا رسید شامل ۶۰ هزار دلار پول نقد، بخشی از سهام این شرکت و همچنین 2.5 دلار بابت فروش بخار انرژی تولید شده توسط هر موتور به تسلا می شد و همچنین او به مدت یک سال و با حقوق بالای ۲۰۰۰ دلار در ماه استخدام شد تا فعالیت خود را در آزمایشگاه پیترزبورگ پیگیری کرده و اختراعات مختلفی را به ثبت برساند.

سیم پیچ نیکولا تسلا

یکی از اختراعات نیکولا تسلا سیم پیچ خاص و مخصوصی است. نیکولا تسلا در آزمایشات خود تلاش کرد تا بتواند یک سیم پیچ القایی را با استفاده از یک ژنراتور سرعت بالا برق دار کند. نکته مهم این بود که این آزمایش به دلیل فرکانس بالا آن، باعث ذوب شدن ماده عایق سیم پیچ می شد. به همین دلیل تسلا تلاش کرد تا سیم پیچی را به وجود آورد که به جای ماده ای در داخل آن، از هوا استفاده می شود و در نهایت سیم پیچ القایی جدید او به نام سیم پیچ تسلا به وجود آمد که هوا به عنوان عایق این سیم پیچ بود.

سیستم روشنایی بدون سیم

یکی از مهم ترین تلاش های تسلا برای به وجود آوردن یک سیستم روشنایی بدون سیم با استفاده از جریان ولتاژ بالا بود. او تلاش می کرد تا سیستم روشنایی را به صورت بی سیم به وجود بیاورد تا بتواند برق را بدون هیچ گونه سیمی منتقل کند.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که او در ارائه های مردمی خود توانست تا حدودی به این هدف نیز دست پیدا کرده و چندین لامپ را بدون اتصال سیم و به صورت القایی روشن کند اما با وجود این که تلاش های بسیار زیادی از سوی نیکولا تسلا صورت گرفت تا بتواند چنین سیستمی را به وجود بیاورد اما در نهایت او نتوانست به هدف خود دست پیدا کند و محصول تجاری با چنین سیستمی وارد بازار نشد. تسلا و سرمایه گذاران او تمام تلاش خود را کردند تا چنین سیستمی را به وجود بیاورند اما متاسفانه تسلا نتوانست به این هدف والا خود دست پیدا کند.

اسیلاتور یا نوسان ساز تسلا

نیکولا تسلا تلاش های بسیار جدی برای به وجود آوردن دستگاهی به منظور تولید جریان متناوب به شکل بهتر انجام داد و در نهایت در سال ۱۸۹۳ توانست یک سیستم نوسان ساز را به وجود بیاورد که با انرژی بخار به حرکت در آمده و باعث ایجاد نوسان می شود.

حرکت بالا پایین آرماتور مورد استفاده در این دستگاه و لرزش آن با سرعت بسیار بالا باعث به وجود آمدن یک میدان مغناطیسی متناوب باشد و در نهایت شاهد به وجود آمدن جریان برق متناوب در سیم پیچ های موازی دستگاه می شد. این دستگاه پیچیدگی بسیار زیادی در بخش استفاده از بخار داشت و به همین دلیل به هیچ وقت نتوانست تبدیل به یک راه حل مهندسی برای تولید برق شود.

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که تسلا اسیلاتور خود را در یک ساختمان مورد استفاده قرار داد و به دلیل فرکانس بالایی که این دستگاه وجود داشت، ساختمان تا حدی سست شد که نزدیک بود که ساختمان بر روی تسلا بریزد.

قایق کنترل از راه دور

یکی دیگر از اختراعات فوق العاده نیکولا تسلا قایق کنترل از راه دور بود. این قایق در سال ۱۸۹۸ توسط تسلا ساخته شد و افرادی که این ارائه را دیدند بسیار متعجب و وحشت زده شدند، چرا که اعتقاد داشتند تسلا با استفاده از نیروی جادویی توانسته چنین کاری بکند.

این قایق با استفاده از رادیو کنترل قابل مدیریت بود و همین مسئله باعث جذابیت و خارق العاده بودن این دستگاه شده بود. با وجود این که تسلا تلاش بسیار زیادی کرد تا طرح قایق کنترل از راه دور را به ارتش ایالات متحده آمریکا بفروشند اما نتوانست به این هدف دست پیدا کند و این طرح با وجود موفقیت نسبی اما تجاری نشد و به نتیجه نهایی نرسید.

توربین بدون پره

یکی دیگر از اختراعات بسیار مهم تسلا توربین بدون پره ای است که ۲۰۰ اسب بخار قدرت داشته و با سرعت گردش ۱۶۰۰۰ دور در دقیقه می توانند فعالیت کنند. با وجود این که این توربین بسیار خاص، منحصر به فرد و شگفت انگیز بود اما تسلا نتوانست این اختراع خود را نیز تجاری کند، بسیاری از افراد اعتقاد دارند که اکثر اختراعات تسلا بالاتر از سطح درک مردم آن زمان بود و همین موضوع باعث شده بود تا بسیاری از این اختراعات نتواند جایگاه ویژه ای بدست بیاورند. با وجود تلاش های بسیار زیاد تسلا برای به نتیجه رساندن توربین بدون پره خود اما در نهایت او مجبور شد تا این اختراع را به شرکت تولید ابزار دقیق بفروشد. نکته مهمی که باید بدانید و به آن توجه داشته باشید این است که امروزه این توربین به شکل غیر مستقیم در سرعت سنج خودروهای لوکس مورد استفاده قرار می گیرد.

نیکولا تسلا و ادیسون

بدون هیچ شک و تردیدی می توان یکی از مهم ترین رقابت های تاریخ در حوزه علمی را جنگ سردی دانست که بین تسلا و ادیسون در آن دوران در جریان بود.

نیکولا تسلا و ادیسون

هر دو این دانشمندان تلاش های بسیار زیادی کردند تا ایده ها و اختراعات خود را به ثبت رسانده و از رقیب خود پیشی بگیرند و همین موضوع باعث شد تا جریانات بسیار زیادی پیرامون این دو دانشمند به وجود بیاید. اگر بخواهیم در مورد داستان این درگیری و اختلافات بپردازیم و شما را با این اتفاقات آشنا کنیم باید گفت که زمانی که نیکولا تسلا به آمریکا آمد، به استخدام شرکت ادیسون درآمد.

او در مدت زمان کوتاهی و به سرعت به عنوان دستیار ادیسون پذیرفته و مشغول به کار شد. نصب تجهیزات آزمایشگاهی، تعمیر کردن ژنراتورها، طراحی ماشین های تازه و… از جمله فعالیت هایی بود که نیکولا تسلا در آن به توماس ادیسون کمک می کرد اما یک سال بعد تسلا به بهانه عدم پایبندی مدیران شرکت ادیسون به وعده های شان از این شرکت مشهور جدا شده و اقدام به جذب سرمایه گذار کرد تا در نهایت کارخانه، آزمایشگاه و شرکت خود را به وجود بیاورد.

رقابت بین نیکولا تسلا و توماس ادیسون

در همین زمان بود که درگیری و رقابت بین ادیسون و نیکولا تسلا به اوج خود رسید، چرا که تسلا اعتقاد داشت که می توان از جریان الکترونیکی متناوب به عنوان استاندارد عمومی استفاده کرد.

از سوی دیگر اما توماس ادیسون اعتقاد داشت که بهترین گزینه جریان الکتریکی مستقیم است. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که به دلیل آن که توماس ادیسون در طول این سال ها درآمد بسیار زیادی از فروش پتنت های ثبت شده بر مبنای جریان مستقیم بدست آورده بود و توانسته بود حجم بسیار زیادی از اختراعات خود که بر مبنا این جریان بود را به فروش برساند، تصمیم گرفته بود تا جلوی جایگزین شدن جریان الکتریکی متناوب با جریان الکتریکی مستقیم را بگیرد. در واقع همین مسئله باعث می شد تا او تلاش بسیار زیادی می کند که ایده تسلا مبنی بر جریان الکتریکی متناوب را رد کرده و کاری کند تا این ایده به هیچ عنوان به نتیجه نرسد.

تسلا اعتقاد داشت که استفاده از جریان مستقیم باعث می شود تا نتوان برق را به نقاط دور دست ارسال کرد و افراد برای استفاده از برق مجبور هستند تا در فواصل کوتاه نیروگاه های برق به وجود بیاورند. همین مسئله و دیدگاه بسیار مهم بود که باعث شد تا شرکت وستینگهاوس که با تسلا همکاری داشت، در سراسر آمریکا تبلیغاتی علیه سیستم به وجود آمده توسط ادیسون ترتیب دهد.

بد نام شدن جریان الکتریکی متناوب توسط ادیسون

توماس ادیسون نیز به عنوان یک مخترع و هم به عنوان یک تاجر موفق تلاش کرد تا این کمپین های به وجود آمده را خنثی کند. در نتیجه او تمام تلاش خود را کرد تا جریان الکتریکی متناوب را بد نام کرده و در نتیجه با انجام دادن این کار باعث شکست تسلا شود.

یکی از مهم ترین اقدامات ادیسون این بود که افراد با نفوذ را قانع کند تا فرآیند اعدام را با استفاده از جریان برق متناوب را انجام دهند. همچنین او در سال ۱۹۰۳ کاری کرد تا کارکنان وی یک فیل را با استفاده از جریان برق متناوب از پای دربیاورند.

تمامی این موارد با این هدف بود که مردم از جریان الکتریکی متناوب تسلا ترسیده و به سراغ او نروند. با وجود تلاش های بسیار زیادی که ادیسون برای بدنام کردن جریان متناوب و نیکولا تسلا انجام داد اما در نهایت به شرکت وستینگهاوس توانست یک مناقصه بزرگ پروژه برق کشی را در آمریکا برنده شده و از جریان برق متناوب استفاده کند. همین مسئله باعث شد تا رفته رفته شاهد افزایش محبوبیت این جریان باشیم.

سه سال بعد نیز کمپانی بزرگ جنرال الکترونیک با کنار گذاشتن جریان مستقیم به سراغ جریان برق متناوب رفت و از آن استفاده کند و سرانجام این جریان الکترونیکی تبدیل به جریان غالب در آمریکا شد.

برخی از افرادی که به بررسی زندگی نامه و درگیری های تسلا و ادیسون پرداخته و آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند، همواره به این نکته اشاره کردند که امروزه طرفداران این دو دانشمند بزرگنمایی های بسیار زیادی از این درگیری داشتند و کشمکش بین ادیسون و تسلا به هیچ عنوان به قدر نبوده که امروزه به آن پرداخت می شود.

دزدی ایده های تسلا توسط افراد دیگر!

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که علاوه بر توماس دانشمندان دیگری نظیره گولیلمو مارکونی نیز تلاش کردند تا تسلا را با مشکل مواجه کنند. به عنوان مثال مارکونی برای آن که تسلا را زمین زده و باعث رشد محبوبیت خود شود، ایده تسلا برای تولید رادیو را به نام خود ثبت کرد و در واقع شاهد یک دزدی از سوی او بودیم. البته در این بین حمایت های ادیسون از مارکونی برای این کار نیز بی تاثیر نبود و همین حمایت ها بود که باعث شد تا او بتواند ایده تسلا را به نام خود ثبت کند.

عقاید سیاسی نیکولا تسلا و ادیسون

یکی دیگر از نکات مهمی که در رابطه با تسلا و ادیسون باید بدانید این است که آن ها از نظر سیاسی نیز با یکدیگر تفاوت های عمیقی داشتند. به عنوان مثال ادیسون همواره به روش های صلح آمیز اعتقاد داشت و در طول جنگ جهانی اول نیز تنها اقدام به تولید سلاح های دفاعی کرد اما تسلا از طرفداران پر و پا قرص ایده اصلاح نژادی بود و همچنین طرفدار ایده بود که عقیم سازی مجرمان و بیماران ذهنی تاکید داشت. این مسئله باعث شده بود تا این دو دانشمند از نظر سیاسی نیز با یکدیگر مشکلات مختلفی داشته باشند.

امروزه شاهد تعبیرات مختلفی برای تسلا و ادیسون هستیم. از یک سو طرفداران نیکولا تسلا اعتقاد دارند که او برترین دانشمند دهه های گذشته بوده و توماس ادیسون تنها یک تاجر بوده که تنها با سرقت و ثبت اختراعات افراد دیگر به نام خود توانسته بود به اسم و رسمی دست پیدا کند. از سوی دیگر طرفین ادیسون اعتقاد دارند که نیکولا تسلا به قدری در علم غرق شده بود که به مرز جنون رسیده بود و همین مسئله باعث سبب گشته بود تا رفته رفته سرمایه گذاران و سایر مردم از او فاصله گرفته و او در اواخر عمر خود تنها باقی بماند.

فارغ از تمامی این موضوعات باید بدانید که هم ادیسون و هم تسلا هر دو دانشمندان بزرگی بودند و همچنین تاجران برتری نیز به حساب می آمدند، چرا که در آن دوران هر دو سعی کردند تا از علم هم برای به وجود آوردن اختراعات جدید استفاده کرده و هم کسب درآمد کنند.

در نتیجه نمی توان گفت که ادیسون یک تاجر بوده و تسلا یک نابغه تمام عیار، چرا که هر دو آن ها رفتارهای مشابه ای از خود نشان دادند و این مسئله ثابت می کند که این دو در واقع درگیر یک جنگ تجاری و علمی بودند و نمی توان یکی از این دو نفر را خیر مطلق و دیگری را شر مطلق نامید. اما هرکسی نظر شخصی خود را دارد، برای مثال نظر شخصی بنده این است نیکولا تسلا کسی بود که به دنبال پول بیشتر برای توسعه آزمایشگاه خود و فهمیدن مسائل علمی بیشتر بود و هدف اول آن تجارت و شهرت نبود.

سخنان نیکولا تسلا

متاسفانه در سال های اخیر شاهد تحریفات بسیار زیادی از سوی کاربران اینترنت در مورد دانشمندان بزرگ هستیم و جملات و سخنان بسیار زیادی را به این افراد نسبت می دهند.

سخنان نیکولا تسلا

این در حالی است که هیچ یک از این سخنان مربوط به آن ها نیست. به همین دلیل در این بخش قصد داریم تا سخنانی از نیکولا تسلا را به شما ارائه دهیم که تمامی تاریخ نگاران و افرادی که به زندگی او پرداخت و آن را بررسی کرده اند، متفق القول هستند که توسط تسلا گفته شده است. بررسی این سخنان به شما کمک کند تا دید بسیار خوبی در رابطه با ایده ها و نظرات نیکولا تسلا داشته باشید. اگر بخواهیم نگاهی به مهم ترین سخنان نیکولا تسلا بیاندازیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اگر می خواهید رازهای جهان را پیدا کنید، به انرژی ، فرکانس و ارتعاش فکر کنید.
  • از همه چیز بیشتر، من کتاب را دوست دارم.
  • برای من اهمیتی ندارد که آن ها ایده های من را دزدیدند، مهم این است که آن ها هیچ ایده ای از خود ندارند.
  • زمان حال متعلق به آن ها است، آینده ای که من واقعا برای آن تلاش می کردم اما متعلق به من است.
  • اگر نفرت مردم جهان به نیروی برق تبدیل شود، می تواند تمام دنیا را روشن کند.
  • رهبران موفق همیشه افرادی بوده و هستند که مطالعه دارند.
  • در حال حاضر وارد عصری شده ایم که در آن، ربات ها مسئولیت شغل هایی را به عهده گرفته اند که قبلا متعلق به انسان ها بوده
  • من خودم از تمامی محرکات مثل مشروب الکی اجتناب کرده و همچنین از گوشت نیز استفاده نمی کنم 

امیدوارم لذت برده باشید🙏🏻❤️🔥

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...