رفتن به مطلب

کشور مصر؛ یوزارسیف و جاذبه‌های گردشگری


Secret

ارسال های توصیه شده

کشور مصر

جاذبه‌های گردشگری

با توجه به اینکه کشور مصر باستانی است، بیشتر جاذبه‌های گردشگری آن هم تاریخی و بناهای قدیمی هستند. مصر به‌جز جاذبه‌های تاریخی، تفریحاتی چون گشت‌وگذار در شهرهای ساحلی و تورهای کروز هم دارد. در سفر به مصر، فرصت بازدید از این جاذبه‌ها را از دست ندهید.

۱. اهرام بزرگ جیزه

اهرام بزرگ جیزه

آخرین بازمانده از عجایب هفتگانه جهان باستان، اهرام جیزه است که شهرتی جهانی دارد. این مقبره‌ها متعلق به فرعون‌ها هستند و مجسمه‌ مرموز ابوالهول ازشان محافظت می‌کند.

این اهرام همیشه باعث شگفتی مسافران مصر بوده‌اند و معمولا در صدر فهرست محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری قرار دارند. بیشتر گردشگران پس از ورود به مصر، اول از همه به این جاذبه سر می‌زنند.

این بناهای یادبود فراعنه هنوز هم در حاشیه صحرای قاهره منظره‌ای شگفت‌انگیز را می‌سازند که گردشگران را به وجد می‌آورد. هیچ‌کس مصر را بدون دیدن این هرم‌ها ترک نمی‌کند.

۲. معبد الأقصر

معبد الأقصر در کشور مصر

شهر اقصر در کنار رود نیل به‌خاطر جاذبه‌هایی مثل دره پادشاهان، معبد کرنک و معبد یادبود حتشپسوت مشهور است و جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. این شهر باستانی پایگاه قدرت فراعنه بوده است و دیدنی‌هایش بیش از آن هستند که کسی بتواند در یک بازدید ببینند. اقصر به‌خاطر تعداد زیاد جاذبه‌های تاریخی، بزرگ‌ترین موزه روباز جهان نامیده می‌شود.

اگر چند روزی را در اینجا به کاوش نقاشی‌های دیواری رنگارنگ مقبره‌ها بگذرانید و به هیبت ستون‌های عظیم در معابد خیره شوید، متوجه می‌شوید که چرا اقصر همیشه مورخان و باستان‌شناسان را مجذوب خود می‌کند.

۳. تورهای کروز در رود نیل

تورهای کروز در رود نیل

کشور مصر با رود نیل تعریف می‌شود. برای بسیاری از گردشگران، سفر دریایی چندروزه در این آبراه مشهور که شاهد ظهور و سقوط فراعنه بوده از جذاب‌ترین فعالیت‌های سفر به مصر است.

گشت‌و‌گذار در رود نیل و تماشای طلوع و غروب خورشید آرامش‌بخش‌ترین راه برای دیدن معابدی است که در کناره‌های رودخانه در مسیر بین اقصر و اسوان قرار دارند. کشتی‌های کروز در این مسیر کنار بعضی از معبدهای قدیمی توقف می‌کنند.

اگر تجربه‌ای آرام‌تر و دور از گردشگران را ترجیح می‌دهید، می‌توانید با فلوکا (قایق‌های چوبی سنتی مصری با بادبان‌های قدیمی) در رود نیل بگردید. تعداد زیادی از تورهای کروز از اقصر و اسوان حرکت می‌کنند، اما فلوکا را فقط می‌توان برای سفرهای چندروزه از اسوان اجاره کرد.

۴. شهر اسوان

شهر اسوان

آرام‌ترین شهر مصر اسوان است که در کنار مسیر پرپیچ‌وخم رود نیل قرار دارد. این شهر با پس‌زمینه‌ تپه‌های شنی نارنجی، مکان مناسبی برای توقف و استراحت برای چند روز و غرق‌شدن در فضای آرام شهر است.

با کشتی‌هایی که در رودخانه تردد دارند به جزیره الفانتین بروید و در خیابان‌های رنگارنگ روستاها قدم بزنید. سپس سوار بر شتر به صومعه صحرایی سنت سیمئون در ساحل شرقی اسوان بروید. بعد از آن، در یکی از رستوران‌های قایقی استراحت کنید و در حال تماشای فلوکاها با بادبان‌های قدیمی، از غذای خود لذت ببرید.

هنگام غروب آفتاب هم سوار فلوکا شوید تا در اطراف جزایر اسوان گشتی بزنید. این کار محبوب‌ترین فعالیت گردشگران در اسوان و آرامش‌بخش‌ترین راه برای تماشای مناظر شهر است.

۵. سایت تاریخی ابو سِمبِل

سایت تاریخی ابو سِمبِل

حتی در کشوری مملو از معابد هم ابو سمبل جاذبه‌ای خاص است. معبد بزرگ رامسس دوم با تندیس‌هایی عظیم نگهبانی می‌شود و فضای داخلی مجلل آن با نقاشی‌های دیواری تزئین شده است.

ابو سمبل غیر از ابعاد بزرگ و سنگی‌بودنش، به‌خاطر عملیات بی‌نظیر مهندسی در دهه ۱۹۶۰ مشهور شده است؛ یونسکو کل معبد را از مکان اصلی خود جابه‌جا کرد تا مانع غرق‌شدن آن زیر آب سد اسوان شود.

امروزه گشت‌وگذار در ابو سمبل همان‌قدر که از نظر تاریخی اهمیت دارد، به‌معنای تحسین پیروزی این تلاش بین‌المللی برای نجات اثری تاریخی نیز هست.

۶. غواصی در دریای سرخ

غواصی در دریای سرخ

زیر سطح دریای سرخ، دنیای دیگری وجود دارد که به‌اندازه معابد و مقبره‌های روی خشکی جذاب است. صخره‌های مرجانی دریای سرخ هم به‌خاطر مرجان‌های رنگارنگ و هم به‌خاطر تنوع حیات دریایی شهرت دارند، از ماهی‌های صخره‌ای رنگارنگ گرفته تا کوسه‌ها، دلفین‌ها و لاک‌پشت‌ها.

معروف‌ترین شهر برای غواصان شرم‌الشیخ در شبه‌جزیره سیناست، یعنی نزدیک‌ترین شهر به صخره‌های پارک ملی راس محمد و همچنین صخره‌های تنگه تیران. سایت‌های متعددی برای غواصی در این منطقه وجود دارند که بعضی از آنها برای مبتدیان و بعضی دیگر برای غواصان حرفه‌ای است.

۷. گشت‌وگذار در قاهره اسلامی

گشت‌وگذار در قاهره اسلامی

کوچه‌های باریک منطقه اسلامی قاهره، پایتخت مملو از مساجد، مدارس اسلامی و بناهای تاریخی حال‌وهوای خاصی دارد. اینجا همان شهری است که در آن بازار هزارتوی خان‌الخلیلی را خواهید یافت، جایی که مسگران و صنعتگران هنوز کارگاه‌های کوچک خود را دارند و غرفه‌ها مملو از سرامیک، منسوجات، ادویه و عطر هستند.

خیابان‌های اطراف بازار برخی از زیباترین آثار معماری حفظ‌شده از دوران حکومت مسلمانان را در خود جای داده‌اند. در این شهر، تاریخ پرفرازونشیبی برای کشف وجود دارد، از مسجد الازهر و مسجد چشم‌نواز سلطان حسن گرفته تا سقف دروازه قرون وسطایی باب زوویلا و چشم‌اندازهایی بی‌نظیر از مناره‌ها که در سراسر منطقه به چشم می‌خورند.

۸. منطقه ساحلی سینای جنوبی

زندگی ساحلی در سینای جنوبی

منطقه سینای جنوبی در شبه‌جزیره سینا، منطقه‌ای ساحلی برای همه افراد با همه سلیقه‌هاست.

شرم‌الشیخ شهری تفریحی به‌سبک اروپایی است که مملو از هتل‌های مجلل، رستوران‌های بین‌المللی و مجموعه‌ای از جاذبه‌های تفریحی است. بسیاری از استراحتگاه‌های این منطقه محبوب اروپایی‌ها هستند و برای تعطیلات زمستانی آفتابی به آنها سر می‌زنند.

دهاب شهر ساحلی ساده‌ای برای گردشگرانی است که می‌خواهند سفری ارزان‌تر داشته باشند و به سفرهای بیابانی و ماجراجویی‌های ساحلی بروند. این شهر بیش‌ از‌ همه به‌ امکانات غواصی ارزان و منطقه ساحلی جذابش مشهور است که در آن موج‌سواری و کایت‌سواری هم انجام می‌شود.

۹. محوطه باستانی سقاره

محوطه باستانی سقاره

همه درباره اهرام جیزه شنیده‌اند، اما این اهرام تنها أهرام مصر نیستند. سقاره در فاصله یک‌روزه از قاهره قرار دارد و گورستانی وسیع از مقبره‌ها و اهرام است که در دوره‌های مختلف حکومت فراعنه ساخته شده‌اند.

این محوطه بیشتر به‌خاطر هرم پله‌ای‌اش مشهور است، بنایی که نشان می‌دهد معماران مصر باستان چگونه دانش مهندسی خود را برای ساخت هرم واقعی ارتقا داده‌اند.

۱۰. موزه مصر

موزه مصر

موزه قاهره که گنجینه‌ای از اشیای به‌جامانده از جهان فراعنه است، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان محسوب می‌شود. این عمارت بزرگ همیشه میزبان نمایشگاه‌های متعدد است.

مجموعه اصلی و خیره‌کننده این موزه گنجینه‌های طلایی است که از مقبره توت‌عَنخ‌آمون در دره پادشاهان کشف شده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...