رفتن به مطلب

بررسی انواع کابل شبکه Cat5 , Cat6, Cat7


HosseiN

ارسال های توصیه شده

spacer.png😔spacer.png

تفاوت کابل شبکه CAT۵ و CAT۶ و Cat۷ همواره برای کاربران شبکه موضوع بسیار مهمی بوده است. کابل شبکه یکی از اصلی ترین تجهیزات شبکه است که وظیفه انتقال داده و برقراری ارتباط میان تجهیزات شبکه را برعهده دارد.


کابل های شبکه در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند. یکی از انواع تقسیم بندی این کابل ها براساس سرعت و پهنای باند کابل شبکه است که براساس Category رده بندی می شوند. تفاوت کابل شبکه CAT۵ و CAT۶ و Cat۷ در سرعت و پهنای باند آن ها است و به طور کلی کابل شبکه Cat۶ عملکرد بهتری از خود ارائه می کند. کابل شبکه SFTP و کابل شبکه UTP از دیگر انواع کابل های شبکه به شمار می آیند.

اگر قصد دارید از کابل شبکه Cat۵ یا Cat۶ در شبکه خود استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به بررسی فرق کابل شبکه CAT۵ با CAT۶ با Cat۷ خواهیم پرداخت.

آنچه در ادامه خواهیم خواند:

ضرورت استفاده از کابل شبکه
سرعت کابل شبکه CAT۵
سرعت کابل شبکه CAT۶
سرعت کابل شبکه CAT۷
مقایسه کابل شبکه CAT۵ و CAT۶ و Cat۷
کدام نوع کابل برای شما مناسب تر است؟


پیش از آغاز موضوع مقایسه کابل شبکه CAT۵ و CAT۶ و Cat۷ ابتدا به بررسی ضرورت استفاده از کابل شبکه می پردازیم. شبکه کامپیوتری به شبکه ای گفته می شود که از مجموع دو یا چند کامپیوتر و دیگر تجهیزات همچون پچ پنل و مودم و … تشکیل شده است. این شبکه به کمک منابع سخت افزاری و نرم افزاری می تواند اطلاعات را منتقل کند و با تمامی تجهیزات شبکه در میان بگذارد.

 

از گذشته تا به امروز، برای اتصال کامپیوترها و انتقال داده ها میان آنها از کابل شبکه استفاده میشده است. به همین دلیل می توان گفت مهم ترین نقش در شبکه را کابل لن یا کابل شبکه ایفا می کند. بدون وجود این کابل ها، اطلاعات و داده میان سایر تجهیزات منتقل نمی شود.

در حال حاضر کابل های شبکه کاربردهای گسترده تری پیدا کرده اند، از این رو در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند. سرعت انتقال داده و پهنای باند یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که کابل ها براساس آن تقسیم بندی می شوند. در ادامه به بررسی سرعت و تفاوت کابل شبکه CAT۵ و CAT۶ و Cat۷ خواهیم پرداخت.

تفاوت کابل شبکه CAT5 و CAT6 و Cat7

 

سرعت کابل شبکه CAT۵
کابل لن Cat۵ کابل زوجی به هم تابیده شده است که نوع پیشرفته تر آن تحت عنوان کابل شبکه Cat۵e نیز به بازار عرضه شده است. این کابل ها می توانند در شبکه های کامپیوتری عملکرد خوبی را تا پهنای باند با فرکانس ۱۰۰ مگاهرتز از خود نشان دهند. سقف سرعتی این کابل بین ۱۰ تا ۱۰۰ مگابیت برثانیه است. از این کابل ها می توان برای شبکه های اترنت ۱۰۰۰Base-T ۱۰۰Base-T و ۱۰Base-T و همچنین ATMها استفاده کرد.

کابل شبکه Cat۵e که نسل پیشرفته تر این کابل ها است، سرعت انتقال داده ای تا ۱۰۰۰ مگابیت برثانیه دارد و سریع تر از کابل های شبکه Cat۵ است. طول هر دو نوع کابل های شبکه Cat۵ در بین دو دستگاه بهتر است حداکثر ۱۰۰ متر باشد.

 

در ادامه موضوع تفاوت کابل شبکه CAT۵ و CAT۶ و Cat۷ باید به بررسی ویژگی های کابل شبکه Cat۶ بپردازیم. این کابل ها نیز همانند سایر کابل های شبکه وظیفه انتقال اطلاعات از دستگاهی به دستگاهی دیگر در شبکه را برعهده دارند.

کابل شبکه Cat۶a نوع توسعه یافته و پیشرفته تر کابل های شبکه Cat۶ است. این کابل ها در مقایسه با کابل های لن Cat۵ از سرعت و دقت بیشتری برخوردار هستند. میزان پهنای باند این کابل ها دو برابر بیشتر از کابل های Cat۵ است و می توانند از شبکه هایی با سرعت ۱۰ گیگابیت برثانیه پشتیبانی کنند.

پهنای باند ۲۵۰ مگاهرتزی که این تجهیزات دارند، باعث شده است تا کابل شبکه Cat۶ به پرکاربردترین کابل شبکه موجود در بازار تبدیل شود.

از دیگر تفاوت های این کابل با کابل Cat۵ می توان به قطر بیشتر آن اشاره کرد. همچنین این کابل ها به جداکننده ای مجهز شده اند که مانع تداخل بین سیم ها می شود. همین موضوع سبب افزایش سرعت انتقال داده و در کل افزایش کیفیت کابل ها شده است.

همان طور که پیشتر گفته شد، کابل های Cat۶ حالت پیشرفته تر از کابل های لن Cat۶ هستند که پهنای باند آنها به بیش از ۵۰۰ مگاهرتز می رسد.

 

سرعت کابل شبکه CAT۷
این کابل های از دو نوع کابل قبلی کیفیت و سرعت بهتری دارند، به همین دلیل قیمت کابل شبکه Cat۷ نیز از دیگر کابل های شبکه بیشتر است. این کابل‌ های شبکه دارای استاندارد ۱۰G یا ۱۰ گیگابیتی هستند و در متراژهای کمتر از ۵۰ متر تا سرعت ۴۰ گیگابیت برثانیه می توانند اطلاعات را منتقل کنند. پهنای باند این کابل لن در حدود ۶۰۰ مگاهرتز است و این عدد بسیار بیشتر از کابل های شبکه نسل های پیشین است.

یکی از مزایای این کابل ها که سبب ایجاد تفاوت کابل شبکه CAT۵ و CAT۶ و Cat۷ می شود، این است که در مسافت های بیشتر یعنی ۱۰۰ متر به بالا نیز می توانند اطلاعات را با سرعت ۱ گیگابیت برثانیه انتقال دهند. کابل های شبکه Cat۷ به صورت پیش فرض دارای شیلدهایی هستند که از نفوذ نویز و اختلالات الکترومغناطیسی به داخل کابل جلوگیری می کند.

کابل های Cat۷a حالت توسعه یافته کابل های شبکه Cat۷ هستند که پهنای باند آن ها به بیشتر از ۱۰۰۰ مگاهرتز نیز می رسد.

 

هرچه عدد قرارگرفته شده در مقابل Cat بیشتر باشد، سرعت و کیفیت کابل نیز بیشتر می شود. در حال حاضر کابل شبکه Cat۸ نیز به بازار عرضه شده است که کیفیت و پهنای باند آن بسیار مطلوب است. از این کابل ها در شبکه های بزرگ تر استفاده می شود.


از مهمترین مواردی که سبب تفاوت کابل شبکه CAT۵ و CAT۶ و Cat۷ می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سال ارائه و تولید این کابل ها با هم متفاوت است. کابل های شبکه Cat۵ بسیار زودتر از کابل های Cat۸ به بازار عرضه شدند.
سرعت انتقال داده کابل ها مهم ترین وجه تمایز این کابل ها است.
کیفیت کابل ها و میزان نویزپذیری آن ها نیز باهم متفاوت است. کیفیت کابل های Cat۸ بیشتر از کابل های Cat۵ است.
پهنای باند فرکانسی کابل ها با هم تفاوت دارد. هرچه عدد قرارگرفته شده در مقابل Cat بزرگ تر باشد، پهنای باند کابل نیز بیشتر است.
عملکرد کابل ها در انتقال اطلاعات با هم تفاوت دارد.
قیمت و هزینه تمام شده آن ها از دیگر عواملی است که سبب تفاوت این کابل ها با یکدیگر می شود. کابل های Cat۵ از قیمت کمتری در میان سایر کابل ها برخوردار هستند و پس از آن به ترتیب کابل های Cat۵e و Cat۶ و Cat۶a و Cat۷ و Cat۷a و Cat۸ به عنوان کابل های گران تر شناخته می شوند.
ضخامت این کابل ها باهم متفاوت است. کابل های Cat۶ به نوعی جداکننده مجهز شده اند که سبب افزایش ضخامت آنها نسبت به کابل های Cat۵ می شود. برای سنجش ضخامت کابل ها از استانداردی به نام AWG مخفف American Wire Gauge استفاده می شود.
از دیگر مواردی که سبب تفاوت کابل شبکه CAT۵ و CAT۶ و Cat۷ می شود، می توان به میزان پیچش زوج های آن اشاره کرد. کابل های پیشرفته تر مانند Cat۷ و Cat۸ میزان پیچش بیشتری دارند، به همین دلیل دریافت نویز و تداخلات الکترومغناطیسی در آن ها کاهش پیدا می کند.
میزان افت سیگنال این کابل ها در مسافت های یکسان با هم متفاوت است. برخی از کابل ها افت سیگنال بیشتر و برخی دیگر افت سیگنال کمتری دارند.
کابل های Cat۷ از لحاظ نوع کانکتور و سوکت شبکه نسبت به دیگر کابل ها متفاوت هستند. کابل شبکه Cat۷ از سوکت شبکه GG۴۵ استفاده می کند، در صورتی که دیگر کابل ها از سوکت شبکه RJ۴۵ بهره می برند.

ویرایش شده توسط HosseiN
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...