رفتن به مطلب

با عجیب ترین جانوران کره زمین آشنا شوید


پادشاه

ارسال های توصیه شده

بیش از 8.7 میلیون گونه جاندار در کره زمین زندگی می‌کنند که تنوعشان باور نکردنی است. از شاهین‌‌هایی گرفته که در ارتفاعات آسمان سیر می‌کنند تا ماهی‌هایی که در تاریک‌ترین نقاط اقیانوس‌ها به زندگی خود ادامه می‌دهند. تعداد این جانداران و حیوانات عجیب آنقدر زیاد است که اگر گیاهان و سایر جاندارانی که اطلاعات زیادی از آن‌ها موجود نیست را حذف کنیم و فقط بخواهیم یک جمله از هر جانوری که تاکنون منقرض نشده است بخوانیم به چندین سال زمان نیاز خواهیم داشت. 

بنابراین با معرفی حیوانات شاخص حیات وحش سعی کردیم بخشی از حیوانات متمایز در حیات وحش را به شما معرفی کنیم، جانورانی که در در یک ویژگی، شناخته شده هستند. در همین راستا قرار است شما را با برخی از حیوانات عجیبی آشنا کنیم که به غالب مشاهدات انسان‌ها، ظاهر و شکل و شمایل متفاوت‌تری دارند و دیدن چهره آن‌ها برایمان باورنکردنی است.

عجیب ترین حیوانات دنیا عکس عجیب ترین حیوانات دنیا

11. آی آی

ظاهر کلافه و وحشت زده این جانور در نگاه اول توجه هر انسانی را به خود جلب می‌کند و ممکن است از خودتان بپرسید «یعنی چه کسی این موجود کوچک را اذیت کرده!». آی آی (به انگلیس Ay Ay) نوعی لمور است که فقط در مادگاسکار یافت می‌شود. این لمور از حشرات تغذیه می‌کند و کاملا بی آزار است. متاسفانه بقای این جانور در خطر است و جزو حیوانات در معرض انقراض است. 

 

عجیب‌ ترین حیوانات جهان آی آی یکی از عجیب‌ ترین حیوانات جهان  لمور بومی مادگاسکار آی آی، لمور بومی مادگاسکار

 

10. بید ونزئولایی

بید ونزوئلایی با نام کامل‌تر بید پودل ونزوئلایی (Venezuelan poodle moth) نوعی شاپرک با شمایلی بسیار متفاوت است که ظاهر آن شبیه به دنیای فانتزی و کارتون‌هاست. بید ونزوئلایی غالبا در قاره آمریکای جنوبی و به ویژه کشور ونزوئلا پیدا می‌شود، حشراتی که 8 تا 11 هفته طول عمر دارند و اطلاعات زیادی درباره رفتار و ویژگی‌هایش وجود ندارد. 

بید ونزوئلایی بید ونزوئلایی از عجیب ترین حیوانات جهان بید ونزوئلایی اندازه کوچک بید ونزوئلایی

9. مارمولک آرمادیلو

Ouroborus cataphractus گونه‌ای از مارمولک صحرایی است که با نام‌های مختلفی مانند مارمولک زره پوش، مارمولک دم نیزه‌ای‌ یا مارمولک آرمادیلو شناخته می‌شود. این جانور که به صورت بومی در کویر غربی آفریقای جنوبی زندگی می‌کند، ظاهر عجیب و زیبایی دارد که نقش مهمی در بقا و دفاع این جانور هنگام خطر ایفا می‌کند. مارمولک زره پوش هنگام خطر همانند آرمادیلو به دور خود می‌پیچد تا پوست سخت و برنده‌اش علاوه بر استتار، در برابر تهدیدهای احتمالی از او دفاع کند. 

 

مارمولک آرمادیلو مارمولک آرمادیلو در حالت تدافعی مارمولک آرمادیلو مارمولک آرمادیلو یکی از عجیب ترین حیوانات جهان 

 

8. مندریل

شاه بابون یا مندریل نوعی میمون درشت اندام است که شباهت نزدیکی به دریل‌ها و بابون‌ها دارد. مندریل‌ها بزرگ‌ جثه‌ترین میمون‌های جهان شناخته می‌شوند که علاوه بر جثه بزرگ، دندان‌های بسیار بزرگی نیز دارند. اما آنچه ‌مندریل را به این مطلب مرتبط می‌کند، رنگ‌های نامعمول و جذابی است که در پشت و پوزه این میمون دیده می‌شود. با وجود اینکه رنگدانه‌ آبی در پستانداران تولید نمی‌شود، آن را می‌توان به راحتی در خطوط پوزه‌های شاه‌ بابون ملاحظه کرد. این رنگ‌ها که نوعی صفات ثانویه به شمار می‌روند پس از رسیدن به سن بلوغ و ترشح هورمون تستسترون به وجود می‌آیند، بنابراین این رنگ و نقش‌ها بیشتر در گونه نر بالغ مندریل دیده می‌شود.

 

مندریل مندریل از عجیب‌ ترین میمون‌ های جهان میمون مندریل رنگ های عجیب میمون مندریل

 

7. موش کور دماغ ستاره‌ای

موش کور دماغ ستاره‌ای پستانداری کوچک است که در شمال آمریکی شمالی زندگی می‌کند. همانطور که می‌بینید روی پوزه این حیوان 22 تار حسی صورتی رنگ گوشتی و بیش از دویست هزار گیرنده عصبی وجود دارد که موجب این چهره عجیب شده است. البته از سوی دیگر این تارها صفات اعجاب انگیزی را در این موش‌های کور به وجود آورده‌اند که مهم‌ترین آن، سرعت بلع بسیار سریع آن‌ها است. یک موش کور دماغ ستاره‌ای در هر 120 میلی ثانیه می‌تواند یک طعه را شکار کرده و بخورد. سرعت بلع این حیوان در رکورد گینس ثبت شده و هیج پستانداری در جهان قادر به خوردن چیزی سریع‌تر از او نیست. پیشنهاد می‌کنیم به مطلب معرفی موش کور دماغ ستاره‌ای هم مراجعه کنید تا اطلاعات جالب بیشتری درباره این شکارچی استثنایی کسب کنید. 

 

موش کور دماغ ستاره‌ای موش کور دماغ ستاره‌ای از خاص ترین حیوانات جهان موش کور دماغ ستاره‌ای عکس موش کور دماغ ستاره‌ای

6. فری گیت

در فصل تولید مثل، پرندگان متعددی هستند که برای جلب توجه، رفتار جنسی خاصی را از خود به نمایش می‌گذارند. این حرکات که از طرف جنس نر شکل می‌گیرد در بعضی از پرندگان مانند فری گیت (با نام علمی Fregata magnificens)  جلوه بسیار زییا و منحصر به فردی پیدا می‌کند. فریگیت پرنده‌ای بومی در جزیره گالاپاگوس است که برای جلب توجه ماده‌ها، سینه قرمز رنگ خود را باد می‌کند. در تصویر زیر یک جفت فری‌گیت نر و ماده را می‌توانید مشاهده کنید.

 

فری گیت از راست به چپ عکس فری گیت نر و ماده فری گیت عکس فری گیت نر یکی از عجیب ترین حیوانات جهان 

5. ماتا ماتا

جثه بزرگ، گردن بلند و کلفت، صورتی پهن و لاکی صخره مانند کافیست تا تصور شما را از یک لاکپشت عوض کند. ماتا ماتا لاکپشتی غول پیکر است که در آب‌های شیرین جنگل آمازون یافت می‌شود. ماتا ماتا علاوه بر ظاهر عجیب خود از آرواره‌های بسیار نیرومندی برخوردار است. ماتا ماتا جانوری همه چیز خوار است و از ماهی، میوه و گیاهان مختلف تغذیه می‌کند. همچنین دهان کشیده‌ ماتا ماتا همانند یک جارو برقی عمل می‌کند و می‌تواند ماهی‌های کوچک‌تر را به سمت دهان خود بمکد.

 

ماتا ماتا ماتا ماتا یکی از ترسناک‌ ترین حیوانات جهان ماتا ماتا ماتا ماتا، عکس عجیب ترین حیوانات دنیا

 

4. حباب ماهی

زشت یا زیبا نامیدن یک حیوان با معیارهای سطحی که انسان‌ها برای خود مشخص کرده‌اند، کاری پوچ و بی‌معنی است، اما در ادامه باید شما را با بلاب فیش، نوعی ماهی که به دلیل ظاهر متفاوتش سال‌های متمادی است که لقب زشت‌ترین موجود زنده را یدک می‌کشد، آشنا کنیم. بلاب فیش، حباب ماهی یا ماهی قطره‌ای، تیره‌ای از ماهیان کله گنده است که در اعماق 600 و 1200 متری آب‌های نزدیک به تاسمانیا، استرالیا و نیوزلند زندگی می‌کند. این ماهی فاقد کیسه شنا است و قادر به شنا کردن به خوبی سایر ماهی‌ها نیست. در حال حاضر حباب ماهی در معرض انقراض قرار دارد.

 

حباب ماهی حباب ماهی، ملقب به زشت ترین حیوان جهان حباب ماهی  حباب ماهی، زشت ترین حیوان جهان

 

3. خرچنگ ژاپنی 

با بزرگ‌ترین بندپای جهان به نام خرچنگ عنکبوتی ژاپنی آشنا شوید. جانور آب‌زی که در آب‌های اطراف ژاپن زندگی می‌کند و ممکن است تا 3.7 متر بلندی داشته باشد. خرچنگ‌های ژاپنی به دلیل زهر کشنده‌ای که دارند می‌توانند جان حیوانات کوچک‌تر از خود را به راحتی بگیرند، اما با این حال خرچنگ‌های ژاپنی جانوران محتاطی هستند و نزدیک به هر موجود زنده‌ای از جمله انسان‌ها نمی‌شوند. این خرچنگ‌های 8 پا، برخلاف عنکبوت‌ها تار نمی‌بافند، اما برای تخم‌هایشان لانه‌هایی تشکیل شده از برگ گیاهان ایجاد می‌کنند.

 

خرچنگ ژاپنی خرچنگ ژاپنی از ترسناک ترین حیوانات جهان  خرچنگ عنکبوتی خرچنگ ژاپنی یکی از ترسناک ترین حیوانات جهان

2. کل سکایی

سایگا یا کل سکایی (saiga antelope) نوعی بز کوهی است که در نواحی با پوشش استپی اوراسیا و نواحی نیمه صحرایی مرکز آسیا زندگی می‌کند و در کشورهای روسیه، مغولستان و به ویژه قزاقستان یافت می‌شود. جدا از پوزه عجیب و دماغ بزرگی که این بز کوهی دارد موضوع مهم‌تر، بقای آن‌ها است. سایگاها فقط یک گام تا انقراض فاصله دارند و ممکن است در آینده نزدیک غیر از مستندات چیز دیگری از آن‌‌ها باقی نماند. یکی از اصلی‌ترین دلایل انقراض آن‌ به دهه 1990 میلادی باز می‌گردد، زمانی که کشورهای چین، مالزی و سنگاپور به دلیل استفاده دارویی از شاخ این حیوانات، جمعیت قابل توجهی از سایگا‌های نر را در آسیای مرکزی و جنوبی به کشتن دادند. فقط در سال 2015 حدود 220.000 سایگا شکار شد که موجب از بین رفتن 62 درصد از مجموع جمعیت آن‌ها شد.

 

کل سکایی ظاهر عجیب کل سکایی  کل سکایی کل سکایی از عجیب ترین حیوانات دنیا 

 

1. قلابچه ماهی

قلابچه ماهی به دلیل دندان‌ نامرتب، آرواره‌های بزرگ و به طور کلی ظاهر نامعمول خود به عنوان یکی از ترسناک‌ ترین حیوانات جهان شناخته می‌شود. قلابچه ماهی در عمق چند هزار متری دریا زندگی می‌کند و یکی از ویژگی‌های جالبش، قلاب بلندی است که در تاریکی اقیانوس مانند یک فانوس روشن مسیر را برایشان روشن می‌کند. ویژگی دیگری که این ماهی‌ها را بی‌مانند می‌کند، روش تولید مثل خاص آن‌هاست که جنس نر پس از آمیزش تا ابد به جنس ماده پیوند می‌خورد و قلابچه ماهی‌ نر به جزئی از گوشت و خون قلابچه ماهی ماده‌ای که در حالت معمول 40 برابر از آن بزرگ‌تر است درمی‌آید.

 با وجود نسبت دادن القابی چون شیطان سیاه دریا، این جانور هیچ خطری برای انسان‌ها ندارد، اما انسان‌ها خطر جدی برای بقای آن‌ها محسوب می‌شوند. چرا که قلابچه ماهی‌ها یکی از غذاهای دریایی محبوب ژاپنی‌ها محسوب می‌شوند. به تازگی دیده شدن قلابچه‌ ماهی در یکی از پارک‌های ملی ایالت کالیفرنیا آمریکا خبرساز شد که تصویر آن را می‌توانید ملاحظه کنید.

 

قلابچه ماهی قلابچه ماهی از عجیب ترین ماهی های جهان  قلابچه ماهی قلابچه ماهی ترسناک ترین ماهی جهان

سخن آخر 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...